ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
خروج سپاه پاسدارن از لیست سازمانهای تروریستی اهانت به قربانیان تروریسم میباشد
سامان حسنخالی
23 / 5 / 2021

طبق گزارش وال استریت ژورنال، یکی از خواسته های رژیم جمهوری اسلامی ایران از دولت بایدن در مذاکرات وین خارج کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تروریستی این کشور FTO)) میباشد. سازمانی که ابزار اصلی رژیم ایران برای هدایت و به‌کارگیری فعالیت‌های تروریستی محسوب میشود. این واقعیت که رژیم ایران یک دولت حامی تروریسم میباشد و سپاه پاسدران فعالانه در تامین بودجه آن نقش دارد و از تروریسم به‌عنوان ابزاری دولتی استفاده می‌کند، بر کسی پوشیده نیست. حال موافقت کردن جو بایدن با این درخواست و حذف فشارهای اقتصادی بر روی این ارگان تروریستی به معنای به رسمیت نشناختن این واقعیت و اهانت به همه قربانیان تروریسم مورد حمایت این رژیم میباشد.

خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تروریستی آمریکا اقدامی نادرست است که

· در مرحله اول امنیت خود آمریکا و در ثانی خاورمیانه و کشورهای همسایه ایران را به خطر میاندازد.

· دوما این مسئله باعث پاسخگو نبودن این سازمان در مقابل دادگاههای بین المللی مردمی و فرار از همه جرم و جنایاتی است که از زمان تاسیس خود مرتکب آن شده است.

· سوم اینکه شانس و فرصت دادخواهی را از قربانیان مجروح و خانواده های کشته شدگان چه در آمریکا و چه در ایران میگیرد و بدون شک تضعیف این امر نیز تشویقی برای ادامه پیدا کردن فعالیتهای مجرمانه این سازمان میباشد.

دادخواهی مدنی

طبق قانون ضد تروریسم آمریکا (ATA)، وزیر امور خارجه اختیار دارد تا یک موسسه، سازمان یا گروه را به فهرست تروریستی آمریکا اضافه کند. نهاد یا گروهی که توانایی و یا قصد انجام ترور و یا با حمایت از تروریسم به نحوی امنیت ملی یا روابط خارجی یا منافع اقتصادی آمریکا را تهدید کند در این فهرست موجود میباشد. همچنین طبق همین قوانین، فرد یا افرادی که قصد حمایت مادی از این موسسات یا سازمان و گروه ها را داشته باشند نیز به اتهام جرایم کیفری محاکمه یا دادگاهی میشوند.

در سال 1992 كنگره آمریکا قوانین ATA را اصلاح كرد تا به قربانيان تروريسم بين المللی اجازه دهد برای جراحات خود شكايت مدنی ارائه دهند. در سال 1996 کنگره فراتر رفت و هرگونه فعالیت تجاری با این موسسات و کمکهای بشردوستانه به آنها را جرم دانست. همچنین شرکتهای تجاری که به نحوی با افراد و سازمانهای موجود در این فهرست تعامل دارند، به دلیل خطرات کیفری مالی و اعتباری تحت فشار قرار میگیرند و مجبور به قطع روابط خواهند شد. به عنوان مثال یکروز بعد از قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست FTO، اینستاگرام حساب قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه و چندین رهبر ارشد دیگر سپاه را مسدود کرد. هرچند که اسم سلیمانی نیز قبلاً به عنوان یک تروریست جهانی خاص در این فهرست قرار داشت.

خطر دادخواهی مدنی برای شرکت ها و افرادی که با سپاه کار می کنند امروزه بیشتر قابل توجه است. کنگره آمریکا بارها برای قربانیان تروریسم امکان شکایت از حامیان و طرفداران تروریسم را آسان کرده است. سپاه پاسداران و گروههای نیابتی اش تا به حال مسئول کشته شدن هزاران انسان در ایران و کشورهای منطقه میباشند؛ انتصاب آن به عنوان یک سازمان تروریستی در آینده نیز از این جهت به همه قربانیان تروریسم یا خانواده هایشان فرصت دادخواهی مدنی علیه نه تنها این سازمان بلکه کسانی را نیز میدهد که از سپاه پشتیبانی مالی کرده اند.

تأثیر انتصاب سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی بر قربانیان تروریسم

قبل از قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست FTO دادگاهی در نیویورک یک دادخواهی علیه چند بانک اروپایی که متهم به پولشویی صدها میلیارد دلار دارایی سپاه پاسداران از طریق سیستم مالی ایالات متحده شده بودند را رد کرد. این در حالی بود که سپاه هنوز به عنوان یک سازمان تروریستی در فهرست FTO قرار نگرفته بود. اما با انتصاب این سازمان در این فهرست دیگر چنین اقداماتی در دادگاه قابل دفاع نیستند. انتصاب سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی، نظارت بر بانکها یا شرکتهای دیگری که آگاهانه با شبکه تجاری این سازمان همکاری میکنند و از پیگرد قانونی فرار میکنند را نیز هموار میکند.

ادعای تایید شده کنگره آمریکا توسط دیوان عالی این کشور در این رابطه:

"هرگونه کمک به سازمانهای خارجی كه به فعالیت تروریستی می پردازند و به شدت آلوده رفتار مجرمانه خود شده اند باعث تسهیل رفتار مجرمانه آنها میشود."

انتصاب سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی از جانب آمریکا تایید میکند که ایران یک رژیم غیر قانونی میباشد که از تروریسم به عنوان ابزار کشورداری استفاده میکند. سوابق جنایات سپاه پاسداران نیز به عنوان ارتش و محافظ این رژیم که از زمان تاسیس خود تا کنون به فعالیتهای تروریستی و حمایت از تروریسم دست زده است، چارچوبی برای حمایت از دادخواهی مدنی ایجاد میکند و بشدت از استدلالهای قانونی قربانیان تروریسم و خانواده هایشان پشتیبانی میکند. این چارچوب نباید برچیده شود!

اکنون

دولت بایدن با تلاش خود برای پیوستن دوباره به توافق مُرده هسته ای ایران نباید به فعالیتهای بدخیم و شرورانه سپاه پاسداران و رژیم آخوندی ایران مشروعیتی دوباره ببخشد. این عمل در واقع بی احترامی و اهانت به قربانیان تروریسم میباشد. سپاه در فهرست تروریستی آمریکا جایگاه خود را باید حفظ کند و دولت بایدن باید توجه خود را بیشتر بر تقویت و روشنتر کردن قوانین ضد تروریسم متمرکز کند. خروج سپاه پاسداران از فهرست FTO و یا کاهش تحریمهای سران رژیم و همچنین نهادها و سازمانهای مالی این کشور صرفا جهت مبادله کردن با سران رژیم ایران تصمیمی اشتباه و خطرناک برای امنیت و صلح جهانی میباشد.

این تصمیم در واقع میتواند دریچه ای دوباره برای ادامه پولشویی و دسترسی دوباره به سیستم مالی آمریکا جهت تجارت و حمایت از تروریسم برای سپاه، القاعده، داعش و ... باشد. اکنون بیش از هر زمان دیگری کنگره آمریکا باید چارچوب قوانین ضد تروریسم خود را تقویت و با محروم کردن سپاه از دسترسی به سیستم مالی آمریکا، هرگونه حمایت از این سازمان را متوقف کند.

منابع:

- وال استریت ژورنال (انگلیسی)

- رویترز (انگلیسی)

- صفحه وزارت امور خارجه آمریکا (انگلیسی)
بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
خروج سپاه پاسدارن از لیست سازمانهای تروریستی اهانت به قربانیان تروریسم میباشد
قرارداد بیست و پنج ساله ایران و چین ( 1)
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی