ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
چاو پێکه‌وتن و وتووێژ
مصاحبه رادیو و وبسایت کوردانه با آقای عثما جعفری: تلاش برای «حل دموکراتیک» مشکلات روژهلات کوردستان شرکت فعال در انتخابات یا تحریم
************
20 / 2 / 2016

کوردانه: محمدرضا اسکندری:  مبارزه مسالمت جویانه سخت تر از هر نوع مبارزه دیگری  است، در دنیای واقعی مردم، یک رهبر خوب سیاسی  کسی است که از شرایطی خاصی که در کشور شان بوجود می آید حداکثر استفاده را بکنند. این رهبران تلاش می کنند با دادن کمترین هزینه، از طریق قانون اساسی و ضعیف ترین اصول قانونی کشور برای خواسته های ملت خود استفاده کنند. متاسفانه پس از اولین انتخابات مجلس ایران بیشتر احزاب و سازمانهای کوردستانی و سراسری ایران همیشه انتخابات را تحریم می کردند. حال آقای عبدالله مهتدی دبیر کل حزب کومله کردستان ایران و خالد عزیزی، دبیرکل حزب دمکرات کردستان اخیرا در مصاحبه ای تلویزیونی که با تلویزون  روداوو داشته اند، اعلام نمودند که دوران تحریم ها به شیوه گذشته به سر آمده است. آنها در این مصاحبه دلیل حمایت نکردن دو حزب از تحریم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران را تشویق مردم کوردستان در شرایط بوجود آمده در زمان انتخابات برای مطرح کردن حق انتخاب کردن و انتخاب شدن می دانند و معتقد هستند که در شرایطی که زمان انتخابات بوجود می آید مردم می تواند از خواسته به حق خود که یک انتخاب آزاد است صحبت نمایند و در این مسیر گام بر دارند.

حال توجه شما را به متن کامل مصاحبه با عثمان جعفری* دبیرکل حزب اتحادیه دمکراتیک کردستان.دراین گفتگوی خبرنگار کردانه در رابطه بادهمین دوره انتخابات مجلس ایران و نقش کوردهای روژهلات کوردستان درانتخابات با ایشان گفتگو کرده است. حال توجه شما را به این مصاحبه جلب می
کنیم.
به باور شما یک انتخاب آزاد، دارای چه ویژگی هایی است؟
یک اتنخابات آزاد انتخاباتی است که استاندارهای مصوب اجلاس بین المجالس مصوبه26 مارس 1994 پاریس را داشته باشد
آیا انتخابات در ایران، دارای صورت بندی های یک انتخاب آزاد هست؟ اگر هست چگونه؟ و اگر نیست چرا؟
متاسفانه خیر انتخابات درایران ازاستاندارتهای یک انتخابات آزاد برخوردار نیست. چون سیستم موجود در ایران سیستمی بسته وتعریف شده است درقالب ایولوژی خاص.

احزاب کردستانی چه نقشی در روند انتخابات از ابتدا تاکنون داشته اند؟
با توجه به تمام فراز و نشیبهای که در 37گذشته برفضای سیاسی-اجتماعی-فرهنگی و اقتصادی ایران گذشته است و شاهد مراحل متفاوت در این سیستم بوده ایم. اما مشارکت مردم کردستان پیوسته وجود داشته است و در هر مرحله به امید وضعیتی بهتر از گذشته وارد فضای انتخابات شده اند وگاها هم از نسبت بالایی از مشارکت برخوردار بوده اند.در رابطه با نقش احزاب کردستانی باید گفت موضعگیری آنان تحریم بوده است.
چرا احزاب انتخابات را تحریم می کنند؟
ازنظر تمام احزاب و گروههای اپوزسیون حاکمیت موجود در ایران حاکمیتی است که اراده سیاسی آنان را برسمیت نمیشناسد و حقوق سیاسی دمکراتیک کردها را انکار کرده و فضای انتخابات نادمکراتیک است. بهمین علت تاکنون موضع آنان تحریم بوده است.
آیا تحریم انتخابات از سوی احزاب، تاثیری بر روند برگزاری انتخابات در کردستان داشته است؟
باید گفت تاثیر چندانی نداشته است ومردم همیشه به امید تغییر و تحول از درون در انتخابات شرکت داشته اند.
اگر رابطه ی معناداری میان تحریم انتخابات از سوی احزاب و مشارکت مردم در کردستان وجود ندارد به باور شما چه دلیل یا دلایلی می تواند وجود داشته باشد؟
به باور من وضعیت سیستم حاکمیت در ایران و وضع اپوزسیون در بیرون از کردستان آنقدر پیچیده است که بطور دقیق نمیتوان دلیل یا دلایلی را برشماریم اما علی رغم تمام این پیچیدگیها گاها مردم در سطحی از سطوح حضورشان در انتخابات بسیار کم بوده است حال این در جواب اعلام تحریم احزاب بوده است یا نه این بحث دیگریست.

در مورد هریک از بخش های شمال، مرکز و جنوب روژهه لات کردستان، چه تقاوت ها، شباهت ها و ویژگی های برجسته ای در نگاه به انتخابات وجود دارد؟
بنظرمن درهر سه نقطه انگیزه بمانند تمامی ایران یکی است همه انتظار گشایشهای سیاسی و فضای باز اقتصادی را خواستارند و به امید زندگی بهتر در تمام ابعاد را در بعد از هر انتخاباتی را میخواهند خواسته های مردم جدا از هم نیست حتی آنان که مذهبی هم هستند و متعلق به مذهب و دین خاصی در ایران میباشند خواستار دمکراتیزه کردن فضای موجود هستند لذا میتوان گفت خواسته ها در کل خواسته های دمکراتیکانه میباشد که هر کسی در آن به مطلوب خود برسد.
تحریم یا مشارکت در انتخابات؟
بنظر من مردم ما به حد بلوغ سیاسی خود رسیده اند که شرکت کنند یا نکنند لذا آنانکه در داخل کشور هستند صاحب اراده و بلوغ سیاسی خود میباشند و شخصا بر این باور هستم علی رغم تمام موانع موجود در یک انتخابات آزاد اما میتوان باز هم در مواردی اینچنینی وارد کارزار مبارزه مدنی سیاسی شد.
تحریم انتخابات چه فرصت ها و تهدیدهایی با خود دارد؟
با توجه به وضعیت کنونی ایران و وارد شدن آن به سیاست و اقتصاد و بازار جهانی فکر نکنم تحریم کارساز باشد درسالهای گذشته که ایران از هر لحاظ در تحریم جهانی بود تحریمها متوالی مربوط به انتخابات در داخل و خارج نتوانست درحد بسیار ضعیفی هم جلب توجه جهانی را به ایران معطوف نماید و خواسته های دمکراتیک مردم را مد نظر قرار دهد بهرحال زمانی میتوان تحریم را فرصت دانست که گزینه های دیگری وجود ملموس و عینی داشته باشند ولی متاسفانه همچین چیزی اکنون وجود ندارد.
مشارکت در انتخابات را آیا به عنوان یک فرصت می توان ارزیابی نمود؟
در هر زمانی میتوان از این شرایط استفاده نمود حتی اگر نتیجه هم اندک وضعیف باشد.
چرا در سال های گذشته و به ویژه در نیمه ی دوم عمر جمهوری اسلامی، مردم کردستان علیرغم اعلام رسمی تحریم انتخابات از سوی احزاب عمده ی روژهه لات، در انتخابات حضور و مشارکت معناداری داشته اند؟
جامعه کردستان جامعه ای بزرگ و وسیع است و در برگیرنده طبقات و اقشار روشنفکر و سیاسی متعدد میباشد لذا در هر برهه از این 37 سال بنا به تشخیص خود وارد انتخابات شده اند و بدنبال خواسته های که شاید فعلا در توان احزاب نباشد رفته اند و در این راه هم موانع زیادی را طی نموده اند.
آیا مشارکت مردم در عین اعلام تحریم انتخابات، می تواند تعبیر بحران مشروعیت برای احزاب روژهه لات کردستان باشد؟
خیر به این معنا نیست همانطور که در بالا اشاره نمودم این به رشد سیاسی و بلوغ فکری مردم برمیگردد که دربرخی مراحل مشارکت قابل توجه داشته اند ولی مواردی هم داشته ایم که مردم درسطح بسیار پایینی در انتخابات شرکت کرده اند فکر نکنم خواسته های مردم در تضاد با احزاب باشد هر دو یک خواسته دارند که مردم به شکلی دیگر پیگیرآن هستند واحزاب هم بشکل دیگر.
به باور شما یک نامزد انتخاباتی برای روژهه لات کردستان، دارای چه ویژگی هایی باید باشد؟ از چه مکانیسم هایی برای تبلیغات خود استفاده کند؟ و مهم تر از همه تبلیغات انتخاباتی خود را بر چه اساسی باید پایه ریزی نماید؟
درشرایط فعلی اگر نماینده برخواسته از خواسته های مردمی باشد و در راستای احقاق حقوق سیاسی مدنی حوزه های انتخابیه اش عمل کند کافیست .

آیا باید بیشتر به مسایل سیاسی بپردازد یا بیشتر در حوزه های دیگر مانند حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به تبلیغات بپردازد؟
ک نماینده خوب و مسئولیت پذیر درتمام زمینه ها فعال است و از فرصتها استفاده میکند و در تمام حوزه های سیاسی-اجتماعی -فرهنگی و اقتصادی حداکثر توان خود را بکار خواهد برد که جوابگو باشد.

یک نامزد انتخاباتی در صورت انتخاب به عنوان وکیل مردم، آیا اصولا می تواند در ساختار بسته ای مانند جمهوری اسلامی و به ویژه با نگاه امنیتی که جمهوری اسلامی به روژهه لات کردستان دارد اقدام مثبتی انجام دهد؟
با تمام موانعی که وجود دارد اما باز هم میتوان روزنه ها و دریچه های را یافت که از آن استفاده کرد مانند دوران اصلاحات در آن دوره ما شاهد رشد وشکوفایی بینش سیاسی نمایندگان کردستان بودیم درآن دوره برای اولین بار فراکسیون نمایندگان کرد تشکیل شد و این کمک شایانی به رشد و توسعه سیاسی در میان نمایندگان کرد .
ارزیابی شما به عنوان یک تحلیل گر از انتخابات پیش روی پارلمان ایران چگونه است؟ ایا مشارکت فعال در روژهه لات کردستان را پیش بینی می کنید یا بر این باورید که مشارکت مردم از رونق برخوردار نخواهد بود؟
ا توجه به وضعیت دولت آقای روحانی و شباهتهای نسبیی که به دوران آقای خاتمی این دوره دارد و نیز نگرشهای تقریبا خوشبینانه ای که به توافق ایران با غرب وجود دارد احتمال اینکه مشارکت نسبتا زیاد باشد وجود دارد.


بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
چاو پێکه‌وتن و وتووێژ
ئه‌گه‌ر ده‌رفه‌تێك هه‌بێت له‌ناوخۆی ئێراندا بۆ خه‌باتی سیاسی ئێمه‌ یه‌كه‌م رێكخراو ده‌بین كه‌ ده‌گه‌ڕێینه‌وه‌.
موحسین باوه‌جانی: لایه‌نانێك هه‌ن یه‌كگرتوویی پارته‌ كوردییه‌كان لایان وه‌ك جامی ژه‌هره‌ هیوادارم نۆشی گیانیان بێت
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی